LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
„Laboratoria Przyszłości” w Szkole Podstawowej nr 8 w Łomży.
„Laboratoria Przyszłości” to program skierowany do szkół podstawowych. Jest on inicjatywą edukacyjną Ministerstwa Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Więcej informacji o programie na stronie gov.pl .
Celem programu stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Wsparcie finansowe jest przeznaczone na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, oraz umiejętności w zakresie nauk matematycznych, przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Program jest finansowany ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Szkoła Podstawowa nr 8 w Łomży otrzymała w ramach programu wsparcie finansowe na całość zadania w kwocie 30 000 zł.
Szkoła zakupiła w ramach programu:
1/ wyposażenie podstawowe
- Drukarka 3d Banach School z EkoSystemem- 1 szt.
-Filament PLA do drukarki 3D - 1 kg kolor- 4 szt.
-Laptop Dell VOSTRO3510- 1 szt.
- Sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji osiągnięć:
- Aparat/ kamera Sony DSC RX 1000 III20, Mpx. - 1 szt.
-Statyw Hama Star05- 1 szt.
-Mikroport bezprzewodowy Mirfak WE 10- 1 szt.
-Oświetlenie do real. nagrań - softbox, statyw,żarówka - 1 szt.
-Mikrofon kierunkowy Saramonic VMIC mini- 1 szt.
-Gimbal do aparatu, kamery Moza Air Cross 2 Pro Kit- 1 szt.
- Stacja lutownicza z gorącym powietrzem YIHUA706+ - 1 szt.
- Zestaw z mikrokontrolerem (zestaw startowy Mega XXL Arduino Uno R3 starter) - 1 szt.
2/ wyposażenie dodatkowe, wybrane zgodnie z potrzebami szkoły:
-Walizki długopisów 3D banach po 6 szt.- 2 szt.
-Zestaw filamentów do długopisów 3D - 1 szt.
-System dziesiętny/ zestaw klasowy - 1 szt.
-Zestaw Junior Geostix - 4 szt.
-Klocki magnetyczne Magformers Carnival 46el- 1 szt.
-Klocki konstrukcyjne sześciany -3 szt.
-Klocki kostki 3D -2 szt.
-Klocki mini wafle z kartami edu -2 szt.
-Klocki mini mwafle pastel - 1 szt.
Wykorzystanie wyposażenia:
Wszystkie wyżej wymienione sprzęty i pomoce wykorzystywane i użytkowane będą na zajęciach lekcyjnych, m. in. na technice, informatyce, matematyce, biologii, edukacji wczesnoszkolnej, zajęciach kształtujących kreatywność, rewalidacji i na uroczystościach oraz przedsięwzięciach szkolnych. Służyć będą wizualizacji wybranego zagadnienia, uatrakcyjnieniu zajęć oraz kształtowaniu i nabywaniu u uczniów nowych umiejętności i sprawności w praktycznym działaniu.
Doposażenie szkoły w nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne pozwoli na uatrakcyjnienie dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy oraz zdobycie praktycznych umiejętności przez uczniów. Uczniowie będą mogli uczyć się współpracy zespołowej poprzez kreatywność, interdyscyplinarność i wspólne rozwiązywanie zadań. Jednocześnie będą odkrywać ukryte talenty.
Koordynatorzy programu: Małgorzata Łopińska, Dorota Denysiuk
Program Laboratoria Przyszłości - wykorzystanie zakupionego sprzętu
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
Wrzesień
Uczniowie klas IV- VIII na lekcjach informatyki, godziny wychowawczej zapoznali się z działaniem sprzętu do nagrań prezentacji swoich osiągnięć. Samodzielnie dochodzili jak należy dany sprzęt zmontować, ustawić i włączyć (statyw, aparat/kamera Sony, oświetlenie - softbox, statyw Hama, żarówka, mikrofon kierunkowy, bezprzewodowy, gimbal). Aparat fotograficzny- był wykorzystywany podczas wrześniowych wycieczek.
Podczas zajęć rewalidacyjnych uczniowie z lekką niepełnosprawnością intelektualną korzystali z zestawu patyczków geostix, klocków typu wafle i klocków konstrukcyjnych sześcianów. W atrakcyjny sposób rozwijali swoje zdolności manualne, koordynację wzrokowo-ruchową, koncentrację uwagi i kreatywność. System dziesiętny świetnie sprawdził się do kształcenia u uczniów umiejętności zapisu liczb dwucyfrowych i trzycyfrowych.
Galeria zdjęć prezentuje uczniów wykorzystujących w trakcie zajęć sprzęt zakupiony w ramach programu "Laboratoria Przyszłości"
Facebook 1 Facebook 2 Facebook 3 Facebook 4
Październik
Rozpoczęliśmy pracę z długopisami 3D. Długopisy 3D Banach to wiele możliwości rozwoju dla uczniów. Urządzenie wykorzystujemy na różnych zajęciach edukacyjnych lub rewalidacyjnych . Do tworzenia niepowtarzalnych modeli wystarczy tylko kreatywność i wybór odpowiedniego szablonu. Uczniowie korzystali też z aparatu fotograficznego na wycieczkach, uroczystościach. Klocki różnego rodzaju wzbogacały nam lekcje rewalidacji i matematyki. Uczniowie tworzyli z klocków geostix nowe wzory, które posłużą innym kolegom.
Długopisy 3D pierwsze kroki - film- 4 października 2022, klasa VI - informatyka
Galeria zdjęć prezentuje uczniów wykorzystujących w trakcie zajęć sprzęt zakupiony w ramach programu "Laboratoria Przyszłości"
Facebook 1 Facebook 2 Facebook3
Listopad
Miesiac listopad zwiazany jest z Narodowym Świętem Niepodległości. W związku z tym uczniowie podczas warsztatów plastyczno - muzycznych wykorzystali długopisy 3D i wykonali symbole narodowe. Dzięki aparatowi fotograficznemu utrwaliliśmy masz szkolny konkurs czytelniczy.
Dobrymi praktykami dzielimy sie na grupie: Facebook szkolny i Laboratoria Przyszłości w praktyce
Grudzień
Grudzień to miesiąc związany z Mikołajem i ze Świętami Bożego Narodzenia. Nasze działania kręciły się wokół tych tematów, robiliśmy zdjęcia z Mikołajem, zdjęcia do pocztówek świątecznych, pracowaliśmy z długopisami 3D. Grupa uczniów wyjechała w grudniu na obóz bojerowy, tam też był wykorzystany aparat fotograficzny.
Styczeń
Stworzyliśmy film podsumowujący wycieczkę do Karpacza. Wykorzystaliśmy zdjęcia oraz film poklatkowy, wszystko to było zrobione aparatem fotograficznym. Wspomnienia z wycieczki - film
Na zajęciach rewalidacyjnych dalej są wykorzystywane różnego rodzaju klocki i długopisy 3D.
Rozpoczęliśmy też pracę z gimbalem.
Luty
Rozwijamy swoją kreatywność korzystając z różnych klocków konstrukcyjnych. Powstał też film podsumowujący wykorzystanie aparatu fotograficznego podczas wydarzeń i uroczystości szkolnych w I semstrze rokuszkolnego 2022/23.
Zapraszamy do obejrzenia: Aparat fotograficzny w naszej szkole.
Marzec
Podczas różnych zajęć wykorzystywane są klocki konstrukcyjne, które wspierają logiczne myślenie i kreatywność, pozwalają zarówno na naukę „czytania” i postępowania zgodnie z instrukcjami, jak i projektowanie własnych budowli. Uczniowie wraz z nauczycielami opracowują pomysły na konkurs plastyczny, w którym wykorzystają długopisy 3D. Aparat fotograficzny był wykorzystywany podczas Światowego Dnia Zespołu Downa, podczas pożegnania zimy, powitania wiosny i wiosennego koncertu.
Uczniowie poznali też zestaw startowy Arduino. W niewielkim pudełku mamy wszystko, czego potrzebujemy, by móc – poprzez budowę, programowanie i uruchamianie prostych gadżetów – poznać podstawy elektroniki oraz tworzyć kody dla mikrokontrolerów.
27 marca 2023 r. w Bibliotece Pedagogicznej spotkali się nauczyciele bibliotekarze,którzy omawiali działania w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Prace naszych uczniów, wykonane długopisem 3d posłużyły jako wzór tego co dzieci mogą samodzielnie tworzyć.
W linku - galeria zdjeć z biblioteki: Biblioteka Pedagogiczna w Łomży
____________________________________________________________________________________________________________________
Kwiecień
Uczniowie w kwietniu pracowali z różnymi klockami konstrukcyjnymi. Na lekcjach informatyki pracowali ze zdjęciami wykonanymi aparatem szkolnym. Wykorzystywali długopisy 3D do wykonywania prac na ogłoszony konkurs.
____________________________________________________________________________________________________________________
Maj
W związku z ogłoszonym konkursem, miesiąc maj poświecony był długopisom 3D. Uczniowie klas szkoły podstawowej tworzyli zwierzęta leśne występujące w literaturze. Klocki konstrukcyjne są często wykorzystywane na zajęciach rewalidacyjnych i matematyce.
_____________________________________________________________________________________________________________________
Czerwiec
W miesiącu czerwcu uczniowie wykorzystywali aparat fotograficzny do robienia zdjęć w fotobudce podczas pikniku zoorganizowanego z okazji Dna Rodziny. Wykonywali tez zdjęcia podczas całej imprezy. Kolejne zdjęcia były robione podczas rozdania dyplomów i nagród za konkursowe prace wykonane długopisami 3D. Wykonywali też pojedyncze zdjęcia każdej pracy.