Projekt grantowy „OGRÓD DOŚWIADCZEŃ ZE ŚCIEŻKĄ SENSORYCZNĄ”
dofinansowany przez Fundację Santander w ramach konkursu ”TU MIESZKAM, TU ZMIENIAM EKO”.
Od maja 2020 do grudnia 2021 roku w Zespole Szkół Specjalnych w Łomży realizowany jest projekt grantowy „OGRÓD DOŚWIADCZEŃ ZE ŚCIEŻKĄ SENSORYCZNĄ” dofinansowany przez Fundację Santander w ramach konkursu ”TU MIESZKAM, TU ZMIENIAM EKO”.
Główne cele projektu zakładają:
- wyzwolenie potencjału społecznego uczniów z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodziców,
- integrację ze środowiskiem lokalnym poprzez organizowanie wspólnych pikników, imprez, warsztatów dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych oraz podopiecznych z pobliskiego Środowiskowego Domu Samopomocy,
- przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych intelektualnie,
- podniesienie poziomu kształcenia i opieki nad osobami niepełnosprawnymi w mieście,
- pobudzanie wrażeń i wyobraźni dotykowej uczniów,
- usprawnianie odbioru bodźców sensorycznych,
- rozwijanie zaradności i samodzielności uczniów,
- rozwijanie postaw proekologicznych, społecznych i twórczych wśród uczniów.
- rozbudzanie zainteresowań światem przyrody i roślin.
W ramach projektu powstała ścieżka sensoryczna, ogród kwiatowo- ziołowy oraz mini ogródek warzywny. Wszystko zostało wkomponowane w naturalne otoczenie szkoły, gdzie rosną stare drzewa i krzewy. Zostały tam posadzone rośliny wieloletnie; krzewy, kwiaty i zioła oraz nasadzenia jednoroczne, z których pozyskano nasiona do wysiewu w następnym roku.
Praca nad projektem odbywała się według harmonogramu , który przewidywał następujące etapy:
Etap I
- zakup narzędzi ogrodniczych,
- przygotowanie terenu, wyrównanie, nawiezienie ziemi pod uprawy roślin.
Etap II
- zakup roślin oraz nasadzenia,
- wykonanie oraz zamontowanie skrzyni na warzywa, wysiew ziół i warzyw.
Etap III
- zakup oraz częściowo samodzielne wykonanie i zainstalowanie elementów infrastruktury obejmujące :
- wytyczenie i wyłożenie obrzeży ścieżki sensorycznej,
- wypełnienie komór na ścieżce z wykorzystaniem materiałów naturalnych takich jak : piasek, kamienie, kora, szyszki itp.
- zamontowanie pergoli , skrzyni na zioła i warzywa, budek lęgowych dla ptaków, domków dla owadów,
- postawienie elementów ruchomych jak: ławki, fontanna i poidełko dla ptaków.
W realizację projektu zaangażowani byli nauczyciele i uczniowie z klas szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz starszych klas Szkoły Podstawowej. Ponadto pomocą i zaangażowaniem w prace przy ścieżce wykazali się wolontariusze oraz rodzice uczniów.
Już od wczesnej wiosny uczniowie mieli możliwość obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie oraz bezpośredniego udziału w tworzeniu ogródków a także pielęgnacji roślin. Latem i wczesną jesienią uczniowie pozyskiwali świeże zioła i warzywa, których używali podczas zajęć kulinarnych. Późną jesienią uczniowie zbierali nasiona kwiatów i ziół a następnie suszyli je i pakowali w papierowe torebki. Ogród doświadczeń razem ze ścieżką sensoryczną cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów podczas codziennych spacerów oraz imprez organizowanych na świeżym powietrzu, takich jak: pikniki, obchody dni ziemi, dnia dziecka, zakończenie czy rozpoczęcie roku szkolnego. Ze ścieżki korzystali też członkowie rodzin uczniów naszej szkoły oraz uczestnicy znajdującego się po sąsiedzku Środowiskowego Domu Samopomocy. Ogród doświadczeń ze ścieżką sensoryczną jest „kluczem do EKO świata” , służąc aktywności umysłowej, pomagając w kształtowaniu wrażliwości wielu zmysłów, pomagając w różnicowaniu i porządkowaniu wszelkich wrażeń i bodźców, których dostarcza środowisko.