Projekty i programy cykliczne
Ogólnopolski projekt edukacyjny "Sztuka Emocji"
Koordynator: Jolanta Frołow - Sadowska
______________________________________________________________________
W nowym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły kolejny raz wezmą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Sztuka Emocji”.
Realizacja projektu to przeprowadzenie co miesiąc minimum jednych zajęć z użyciem wybranej dziedziny sztuki, odnoszącej się do przypisanej w danym miesiącu emocji. Zadania realizowane będą od 1.10.2024 r. do 31.05.2025 r. przez pedagoga szkolnego Jolantę Frołow-Sadowską.
______________________________________________________________________
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Sztuka emocji" miał na celu:
Wspieranie dobrostanu dzieci i młodzieży, ich zdrowia psychicznego. Rozwijanie u uczniówi wychowanków empatii i wrażliwości na potrzeby innych
Założenia programu
Zadania projektowe były realizowane 1.10.2024r. do 31.05.2025r. W projekcie uczestniczyli uczniowie następujących klas: kl. 4-5, kl. 5-6, ZET 1-3 B, ZET 4-6 A, ZET 4-6 B.
Cel główny:
- Przybliżenie i oswojenie dzieci ze światem uczuć i emocji za pomocą sztuki w różnych formach.
Cele szczegółowe:
- wzmacnianie poczucia wartości, indywidualność, oryginalność dziecka oraz potrzeby tworzenia relacji osobowych i uczestnictwa w grupie,
- przygotowywanie do rozumienia emocji, uczuć własnych i innych ludzi oraz dbanie o zdrowie psychiczne,
- tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania, ruchu, środowiska, ubioru, muzyki, tańca, śpiewu, teatru, plastyki,
- tworzenie przez nauczycieli warunków do twórczej aktywności dzieci w procesie zabawy,
- wprowadzenie dzieci w świat sztuki o charakterze lokalnym, ogólnopolskim, europejskim i światowym,
- kształtowanie umiejętności rozumienia i interpretowania pojęć przy wykorzystaniu różnych form sztuki, doskonalenie umiejętności swobodnej wypowiedzi i zdolności interpretacji, odkrywanie talentów, budowanie więzi w grupie/klasie, wzmacnianie poczucia własnej wartości.
Realizacja projektu to przeprowadzenie co miesiąc minimum jednychzajęć/aktywności/ćwiczenia z użyciem wybranej dziedziny sztuki, odnoszącej się do przypisanej w danym miesiącu emocji.W każdym miesiącu można wybrać dowolnie jedną dziedzin sztuki do tematu (jako dominującą w realizacji).
EMOCJE
PAŹDZIERNIK CIEKAWOŚĆ
LISTOPAD STRACH
GRUDZIEŃ PODZIW
STYCZEŃ ZNUDZENIE
LUTY MIŁOŚĆ
MARZEC WSTYD
KWIECIEŃ ZŁOŚĆ
MAJ RADOŚĆ
DZIEDZINY SZTUKI
SZTUKI PLASTYCZNE
RZEŹBA
TANIEC
MUZYKA
TEATR
FILM
FOTOGRAFIA
Podsumowanie programu
Zajęcia były realizowane podczas dwóch lekcji w miesiącu. Na pierwszych zajęciach skupiano się na rozwijaniu umiejętności rozróżniania i identyfikowania emocji oraz radzenia sobie z nimi, komunikacji niewerbalnej i werbalnej im towarzyszącej, kształtowaniu zachowań empatycznych i współpracy w grupie. Podczas kolejnych zajęć skupiono się wprowadzeniu uczniów w świat sztuki poprzez wykorzystanie różnych form sztuki w odniesieniu do omawianej w danym miesiącu emocji. Cele programu udało się zrealizować z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oraz częściowo w stopniu umiarkowanym. Zależało to głównie od umiejętności komunikacyjnych dzieci oraz ich wieku.
I SEMESTR
PAŹDZIERNIK - CIEKAWOŚĆ
Uczniowie poznali życie rafy koralowej na podstawie literatury i filmu. Z ciekawością obserwowali „potwory” z głębin morskich i rybki w szkolnym akwarium. W efekcie powstały fantastyczne ryby z wykorzystaniem różnych technik plastycznych.
LISTOPAD - STRACH
Dzieci podzieliły się na forum klasy swoimi lękami, próbowaliśmy prze zabawę oswoić strach przed niektórymi zwierzętami. Uczniowie poznali legendę o smoku wawelski, która była inspiracją do wykonania rzeźb smoka.
GRUDZIEŃ - PODZIW
W tym miesiącu rozmawialiśmy o ludziach, których podziwiamy. Dzieci, szukały talentów u swoich koleżanek i kolegów. Uczniowie obejrzeli także przedstawienie „Calineczka” w wykonaniu aktorów Teatru Lalki i Aktora oraz zapoznali się z pracą teatru. Ich zachwyt wzbudziły lalki z różnych przedstawień, które uwiecznili na zdjęciach.
STYCZEŃ - ZNUDZENIE
Rozmowę o nudzie zakończyliśmy poszukiwaniem sposobów na ciekawe spędzanie czasu wolnego. Dzieci wykonały bazgroły i je pokolorowały
II SEMESTR
LUTY - MIŁOŚĆ
Rozmawialiśmy o miłości w relacji z różnymi osobami oraz czym jest miłość. Słuchaliśmy też najpiękniejszych piosenek o miłości. Na zakończenie uczniowie wykonali „walentynkę” z wykorzystaniem różnych technik plastycznych, którą obdarowali wybrańca swojego serca.
MARZEC –WSTYD
W marcu zastanawialiśmy się czego wstydzimy się, jak można pokonać stres. Uczniowie próbowali przekłamać swój wstyd tańcząc „Taniec kwiatów” P. Czajkowskiego; nie wszystkim to się udało.
KWIECIEŃ - ZŁOŚĆ
Uczniowie rozpoznawali złość na zdjęciach, poznali mimikę twarzy i mowę ciała, która towarzyszy tej emocji. Zastanawiali się jakie sytuacje są dla nich trudne. Wykorzystaliśmy termometr emocji w celu oceny naszego samopoczucia. Wspólnie wypróbowaliśmy różne sposoby radzenia sobie ze złością. Na zakończenie powstały portrety złości w różnych technikach plastycznych.
MAJ - RADOŚĆ
W tym miesiącu zastanawialiśmy się, co sprawia nam radość. Dzieci opowiadały o swoich zainteresowaniach. Uczniowie przygotowywali się i uczestniczyli w I Wiosennym Przeglądzie Twórczości Artystycznej Osób z Niepełnosprawnościami. Występy wokalne i taneczne, wspólna zabawa z innymi uczestnikami sprawiły wszystkim dużo radości.
Program "Psia lekcja"
Koordynator: Katarzyna Gwara
______________________________________________________________________
Program edukacyjny o bezpieczeństwie dzieci i psów.
“PSIA LEKCJA” to cykl zajęć, składający się z minimum dwóch lekcji, realizowanych z tą samą klasą lub grupą, która następnie wspólnie przygotowuje działania skierowane do osób spoza tej grupy. W programie może być zaangażowana klasa, grupa międzyklasowa, a nawet cała szkoła! Program wprowadza uczniów i uczennice w zagadnienia opieki nad psami, komunikacji psów i o tym jak zachowywać się bezpiecznie przy psie. Zajęcia lekcyjne i działania dostosowane są do wieku uczniów i uczennic klas 1-3 szkoły podstawowej.
Program podzielony jest na 3 moduły:
Lekcja “Mój przyjaciel pies” – to lekcja o opiece nad psem, jego potrzebach. Zdolnościach i talentach.
Lekcja “Przybij łapę” – lekcja o komunikacji psów, różnych, ważnych sygnałach wysyłanych przez psy do ludzi czy innych zwierząt.
Akcja „Przyłóż łapę do czegoś dobrego” – działanie informacyjne i charytatywne w szkole. Uczniowie mają okazję przekazać dalej ważną wiedzę! A dodatkowo mogą zorganizować zbiórkę pieniędzy i pomóc chorym dzieciom, które korzystają z dogoterapii!
Ogólnopolski projekt edukacyjny "Uczymy się i Bawimy"
Koordynatorzy: Emilia Bagińska, Joanna Rostkowska
______________________________________________________________________
Głównym celem projektu jest innowacyjne i kreatywne podejście do rozwijania podstawowych umiejętności edukacyjnych i społecznych u dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Uczniowie w okresie od października 2024 do maja 2025 raz w miesiącu realizują jedno z zaproponowanych przez organizatora zadań.
W pierwszym półroczu 2024/2025 uczniowie realizowali zadania:
"Czym to malowane"
"Jesteśmy Polką i Polakiem"
"Herbaciany zawrót głowy"
"Potrafię sam"
Innowacja pedagogiczna pt: „PoGrajmy- pogadajmy”.
Prowadzacy: Emilia Bagińska, Adam Bagiński, Magdalena Jasionek,
Magdalena Jasińska, Paulina Kijek, Elżbieta Rykaczewska
______________________________________________________________________
Od października 2024 do maja 2025 uczniowie Zespołów Edukacyjno – Terapeutycznych uczestniczą w innowacji pedagogicznej pt: „PoGrajmy- pogadajmy”. Celem innowacji jest rozwijanie umiejętności komunikacyjnych i motorycznych uczniów. W każdym miesiącu zespoły klasowe prowadzą rozgrywki w oparciu o jedną z gier zręcznościowych, do której przygotowane są tablice uczestnictwa z symbolami programu Boardmaker.
Innowacja pedagogiczna "Bajki znamy - pogadamy'"
koordynator: Magdalena Jasińska
__________________________________________________________________________________
Proponowana innowacja przyczyni się do wspierania całościowego rozwoju uczniów. Zastosowanie bajkoterapii, znacząco wpłynie na rozwój strefy poznawczej uczniów. Wspólne czytanie popularnych bajek oraz zastosowanie tablic uczestnictwa PCS, da uczniom możliwość pełniejszego uczestnictwa w zajęciach czytelniczych. Czytanie bajek jest skuteczną metodą wychowania człowieka wrażliwego, samodzielnie myślącego, posiadającego bogatą wyobraźnię i umiejącego radzić sobie w życiu dzięki zdobytym umiejętnościom i wiedzy. Czytanie na głos uczy języka, myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, przynosi wiedzę i wzorce społecznie pożądanych zachowań, wzmacnia samoakceptację, pozwala zrozumieć świat i samego siebie. Pomaga w sytuacjach trudnych, uczy odróżniać dobro od zła i zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów. Do udziału w zajęciach zaproszeni będą rodzica, aby wspólnie zanurzać się w świecie bajek i opowieści.
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny Alilo (przedszkole)
Koordynatorzy: Agnieszka Izdrebska, Monika Tułowiecka
______________________________________________________________________
W roku szkolny 2024/25 realizujemy drugą edycję programu edukacyjnego pt. “Królicza Łapka”, którego głównym założeniem jest kreatywne i innowacyjne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci w wieku przedszkolnym z wykorzystaniem zabawek edukacyjnych, jakimi są króliczki Alilo.
Program składa się z 5 modułów:
- ŚWIAT SŁYSZĘ
- ŚWIAT WIDZĘ
- ŚWIAT CZUJĘ
- ŚWIAT POZNAJĘ PRZEZ DOTYK I RUCH
- ŚWIAT INTEGRUJĘ
Działania w ramach programów - Link
Galeria zdjęć - Podsumowanie działań w ramach Ogólnoposkiego Projektu Edukacyjnego Alilo
Innowacja pedagogiczna ,,W świecie eksperymentów,, (przedszkole)
Koordynatorzy: Iwona Ogonowska, Anna Sakowska
__________________________________________________________________
W roku szkolnym 2024/25 bedzie realizowana w przedszkolu innowacja pedagogiczna ,,W świecie eksperymentów’’.
W ramach innowacji nauczyciele wprowadzą dzieci w świat wiedzy o otaczającym świecie. Dzieci poznają tematykę z IV bloków. W każdym z nich zostaną zrealizowane eksperymenty, które przybliżą dzieciom podstawowe wiadomości z tematyki: woda, powietrze, światło, ciepło/chłód.