• Program "Czytające szkoły" - 2023/24

Koordynatorzy: E. Turowska, A. Siedlanowska, B. Przestrzelska, R. Orchowska- Kowalczyk

____________________________________________________________________________

II Spotkanie czytelnicze w Bibliotece dla dzieci i młodzieży - 18 października 2023

Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w drugim spotkaniu czytelniczym w Bibliotece. Zapoznaliśmy  się z całą serią książeczek pt.,, Bajki bez barier" autorstwa Joanny Chmielewskiej. Z  całej serii do przeczytania wytypowaliśmy część II, pt. Czarodziejka - Autyzm. Główną bohaterką książki jest Kaja - czy ona jest czarodziejką? Dzięki tej książce mogliśmy zastanowić się nad zachowaniem uczniów autystycznych, bardziej wczuć się w ich sytuację , zrozumieć ich postępowanie. Książka ta pozwoliła nam poznać innych ludzi i zaakceptować ich inność. Przecież każdy z nas jest inny, każdy ma swoje zalety.

I Spotkanie czytelnicze w Bibliotece dla dzieci i młodzieży - 27 września 2023

Na tym spotkaniu poruszaliśmy ważne tematy: jak uwierzyć w siebie, jak pielęgnować poczucie własnej wartości, jak zmotywować się do działania. Nic dziwnego - Nowy Rok Szkolny - Nowe wyzwania. Czytaliśmy fragmenty książki pt. ,,Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie", autorstwa Celma Alex Rovira, G Francesc Miralles.  Jak również książkę pt. ,, Trzy pytania" autorstwa Jan J Muth. Bohater książki Mikołaj pragnie poznać odpowiedzi na nurtujące go pytania. Ta ciekawa  książka stara się dać odpowiedzieć na ważne pytania: Kiedy jest właściwy moment na działanie? Kto to jest najważniejszy? Jak odgadnąć co  i kiedy trzeba robić? Po dyskusji doszliśmy do wniosków, że trzeba być tu i teraz, cieszyć się każdym dniem, pomagać innym  i nie bać się nowych wyzwań.

Obchodzenie Światowego Dnia Rzeki-25.09.23.
        24 września 2023 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Rzek. Z tej okazji 25 września w Bibliotece Pedagogicznej odbyły się dwa spotkania dla naszych uczniów. Obejrzeliśmy film „Cztery pory roku” Zbigniewa Folgi, ukazujący dolinę rzeki Narew, która odgrywa znaczącą rolę w kształtowaniu krajobrazu oraz zapewnieniu siedliska dla roślin, ptaków i wielu gatunków zwierząt.
        Uczestniczyliśmy też w spotkaniu czytelniczym. Słuchaliśmy baśni o rzece "Czarnej Hańczy". Spotkania miały na celu zwiększenie świadomości uczniów nt. potrzeby ochrony rzek i środowiska. Przyroda i ekologia to tematy ważne dla nas, dla Ziemi i przyszłych pokoleń.

Beata Przestrzelska
        Renata Orchowska-Kowalczyk
        Anna Siedlanowska

Zasady zachowania w szkole-wrzesień 2023
        W ramach programu „Czytające szkoły” w szkole i przedszkolu cały wrzesień odbyło się głośne czytanie pięknej „Historii o niezwykłym kosmicie, który stał się niezwykłym uczniem”. Dzięki barwnej i zabawnej historii uczniowie poznawali zasady właściwego i bezpiecznego zachowania się w szkole, klasie i na przerwie. Razem z kosmitą trenowaliśmy sytuacje używania form grzecznościowych, kształtowaliśmy postawę pomagania innym, pożyczania przyborów oraz słuchania tego co mówi nauczyciel. Książka/ teatrzyk kamishibai to atrakcyjna forma przekazania ważnych treści.

"Czytajace szkoły" -Beata Przestrzelska