Szkoła Myślenia Pozytywnego- 2024/25
Koordynatorzy: J.Wejs- Pruszko
___________________________________________________________________________________________
Grudzień 2024 - Podsumowanie działań
W ramach naszego programu „Szkoła Myślenia Pozytywnego” w grudniu skupiliśmy się na kształtowaniu postaw prospołecznych i aktywności społecznej wśród dzieci i młodzieży. Budowanie zaangażowania społecznego od najmłodszych lat oraz postawa prospołeczna są kluczowe nie tylko dla zdrowego funkcjonowania w społeczeństwie, ale również dla zdrowia psychicznego młodych ludzi, wzmacniają poczucie własnej wartości, tworzą więzi międzyludzkie, oraz dają poczucie przynależności i sensu. Wspieranie tych cech w środowisku szkolnym nie tylko pomaga młodym ludziom w budowaniu zdrowych relacji, ale także działa jako bufor ochronny przed stresem, izolacją i innymi wyzwaniami emocjonalnymi.
Zadanie 1. Warsztaty Prowadzone w klasach podczas zajęć rewalidacyjnych oraz zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w których wzięło udział 26 uczniów, a realizowało 4 nauczycieli.
Zadania 5-minutowe, które stały się naszą rutyną i pokazują, że zmiana dzieje się tu i teraz, a dbałość o zdrowie psychiczne jest ważne w każdej chwili. W tym miesiącu dotyczyło: Mój obszar wpływu. Co mogę zmienić w dniu dzisiejszy
Zadanie otwarte – W tym miesiącu była realizacja wyzwań Kalendarza Wyzwań Grudniowych. Do udziału w realizacji zaproszono całą społeczność szkolną.
Grudzień 2024 - Kalendarz Wyzwań Grudniowych
Kalendarz wyzwań grudniowych był realizowany w naszej szkole w tym roku. Zebraliśmy wszystkie wyzwania i wiadomości w jednym miejscu, żebyście mogli sprawdzić, czy wszystkie zostały przez Was wykonane. Zajrzyjcie też koniecznie do zamieszczonej poniżej galerii zdjęć.
Dzień 1.
Ho ! ho,ho!
Witajcie moi drodzy!🧑🎄🧝🎄
Kolejny raz serdecznie zapraszamy do udziału w realizacji zadań, które przynosi nam Kalendarz Wyzwań Grudniowych.
W tym roku Liderzy Klubu Myślenia Pozytywnego przejęli pieczę nad treścią grudniowych zadań. Odświeżyli nasz kalendarz i myślenie o grudniowych wyzwaniach. 15 dni roboczych i 15 wyzwań. Postanowili, że będziemy działać dla innych i dla siebie samych, tak aby ten przedświąteczny czas był wyjątkowy dla wszystkich i każdego z osobna. W naszej lokalnej społeczności jest wiele akcji charytatywnych, zbiórek i działań, w które z chęcią się włączamy. Od dziś tworzymy też własną, również polegającą na DAWANIU i ODBIERANIU - DOBRA ♥️
Zachęcamy wszystkich do udziału!
Dzień 2.
Przyozdabianie przestrzeni wspólnej, wprowadzanie przyjaznego klimatu i atmosfery panującej wokół to jedno z naszych zamierzeń. Chcemy czuć się dobrze w miejscu, w którym przebywamy średnio 8h dziennie, 40 tygodniowo a 160 miesięcznie 😊
Dzisiejsze zadanie z Kalendarza Wyzwań Grudniowych przynosi propozycję stworzenia lub pokolorowania świątecznego obrazka, który nie tylko można komuś ofiarować, ale też przyozdobić nim przestrzeń wspólną 😊
Zachęcamy do działania!
Dzień 3.
Tworzeniu przyjaznej atmosfery sprzyja poznanie drugiej osoby- tego, co lubi i co ją interesuje. Wiedza jest zawsze bardzo ważna. Trzeciego dnia po otwarciu kalendarza proponujemy poszerzanie naszej wiedzy poprzez poznanie tradycji i symboli świątecznych. Zastanówcie się- co Wam przychodzi do głowy, gdy myślicie o Bożym Narodzeniu?
Dzień 4.
Dzisiejsze zadanie nie powinno Was zaskoczyć. W przeddzień Mikołajek przypomnijcie sobie historię o prawdziwym, bezinteresownym pomaganiu- historię Świętego Mikołaja 🎅
Dzień 5.
Każdy z nas lubi kolekcjonować przyjemne przeżycia i wspomnienia. Fotografie pomagają nam je zachować na dłużej i w niezmienionej postaci. 📸
Dzisiejsze wyzwanie to zdjęcie z Mikołajem. Może że Świętym , a może z tą osobą która potrafi dawać dobro.😇
Uwaga! ⚠️ uwaga! ‼️ wszyscy, którzy szukają Mikołaja do wspólnego zdjęcia, mogą skorzystać z uprzejmości naszego wspaniałego Mikołaja, który dziś ma swoje imieniny 🎅
Dzień 6.
„Dzisiaj stwórzcie świąteczny łańcuch” - tak brzmi zadanie z Kalendarza Wyzwań Grudniowych w 6 dniu po jego otwarciu.
Może to dobry czas na przygotowanie takiej dekoracji świątecznej, która ozdobi choinkę lub klasopracownię.
Jest to też dobra okazja żeby uświadomić sobie, że łańcuch pokazuje nam jak ważne jest zespolenie, uważność na potrzeby drugiego człowieka i dbanie o wzajemną relację. Bo przecież elementy łańcucha muszą się łączyć, aby on sam spełniał swoją funkcję. My też musimy się jednoczyć, aby osiągnąć codzienny cel: życie w przyjaznym, sprzyjającym rozwojowi zespole!
Powodzenia ♥️😘
Dzień 7.
Dzisiejsze zadanie dotyczy świątecznego opowiadania. Może znajdziecie chwilę czasu żeby takie przeczytać ? 📖
Do dzieła !
Dzień 8.
„Zrób coś dla siebie i innych” - takie zadanie dziś wyznaczył nam Kalendarz Wyzwań Grudniowych. Nie trzeba nam było powtarzać dwa razy! Pani Gosia i Pani Asia z całą
Brygadą śmiałków ruszyli do SP10, aby wykonać piękne kartki świąteczne, którymi obdarują najbliższych. Dziękujemy paniom Pedagog SP10 za zaproszeni i wspaniałe, twórcze warsztaty!
Dzień 9.
Udekoruj choinkę - koniecznie! Spraw, aby była piękna kolorowa i błyszcząca, jak przystało na prawdziwą choinkę 🌲 może być żywa, sztuczna, papierowa, z plasteliny !
Dzień 10.
Z przyjaciółmi, rodziną a może sami ze sobą lub ulubionym zwierzakiem 🐈🐕🦺🐠🐹🦜 obejrzyjcie świąteczny film 😊🎥🎄🌲
Dzień 11.
Zrób własną bombkę, która ozdobi choinkę , tą w domu, w szkole lub u obdarowanych nią znajomych 🌲🎄
Dzień 12.
A może dziś, razem z nami, przygotujecie świąteczną kartkę lub napiszecie list do Świętego Mikołaja w ramach akcji Poczty Polskiej, która jest dynamicznie realizowana w naszej szkole? 💌📨🧑🎄🎅🌲🎄
Dzień 13.
Szczęśliwa trzynastka zachęca do rozmowy z osobami nam bliskimi i znaczącymi. Zapytajmy właśnie tych, których lubimy lub kochamy o to, co lubią w Świętach. Rozmawiajmy z drugim człowiekiem, bo rozmowa to klucz do wiedzy, poznania drugiej osoby, jej potrzeb, zainteresowań a także tworzenia relacji. Mówmy i słuchajmy, bądźmy z i dla drugiego człowieka ♥️🎄🧑🎄🎅
Dzień 14.
Poznaj tradycyjne świąteczne potrawy, opowiedz kolegom lub koleżankom o tym jak Ty świętujesz podczas Bożego Narodzenia i innych uroczystości. Poznajmy się 🎄🌲❤️♥️
Dzień 15.
Ostatni, ale też pierwszy. Kończymy czas nauki przed przerwą świąteczną, ale zaczynamy czas odpoczynku, rodzinnych spotkań i refleksji ♥️
Dziś, najbardziej uśmiechnięty Krzysztof w naszej szkole, zachęca do radości, śpiewu i tańca przy dźwiękach kolęd 🎵🎶🤩
A cała ekipa Myślenia Pozytywnego życzy odbiorcom zdrowych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia.
W Nowym Roku - przede wszystkim zdrowia i …… dobrych, uważnych ludzi wokół 😊Niech nam wszystkim się wiedzie 🎄🌲❤️😊
Galeria zdjęć - kalendarz Wyzwań Grudniowych 2024
Listopad 2024 - Podsumowanie działań
Bezpieczeństwo psychiczne i emocjonalne to podstawowe warunki, które należy zapewnić dziecku aby mogło poczuć się częścią zespołu, wartościowym elementem w społeczności, gotowym do aktywności, zaangażowania, bez obaw, lęku i zahamowań.
W listopadzie zrealizowaliśmy następujące działania mając na uwagę budowanie pozytywnej atmosfery i sprzyjającego rozwojowi klimatu środowiska szkolnego:
Zadanie 1. Warsztaty dla uczniów i uczennic, w których wzięło udział 26 uczniów. Zajęcia były realizowane przez 4 nauczycieli. W ich realizacji skorzystaliśmy ze scenariuszy udostępnionych przez Instytut Myślenia Pozytywnego.Zadanie 5-minutowe stały się częścią zajęć, zyskały charakter rytynowy. W tym miesiącu było to wyzwanie: Mój obszar wpływu. Co mogę zmienić w dniu dzisiejszym?
W ramach realizacji zadania otwartego podczas zajęć omówione zostały Prawa Dziecka. Poruszyliśmy kwestię praw, przywilejów ale także odpowiedzialności i obowiązków.
Październik 2024 - Podsumowanie działań
W październiku wzięliśmy pod uwagę takie płaszczyzny działań wychowawczo-profilaktyczne i opiekuńczo-wychowawcze, które skupiają się wokół sposobu organizacji kształcenia. Przyjrzeliśmy się temu, jak przekłada się to na zdrowie psychiczne naszych podopiecznych.
Zadaniem 1 był warsztat profilaktyczno- badawczy dla rodziców, który może być elementem obowiązkowej, corocznej diagnozy czynników chroniących i czynników ryzyka na potrzeby programu wychowawczo-profilaktycznego. To działanie zostało wprowadzone w naszej szkole już w miesiącu wrześniu przez zespół ds. tworzenia programu profilaktyczno-wychowawczego, a wnioski przedstawione na radzie pedagogicznej, w celu budowania wspierającego klimatu szkoły.
W ramach realizacji zadania 2 – trzech nauczycieli naszej szkoły wzięło udział w szkoleniu: „Organizacja kształcenia w placówce a zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży”. Pozostali nauczyciele, którzy z różnych przyczyn nie mogli uczestniczyć w szkoleniu mogli skorzystać z udostępnionego a stronie szkoły linku do nagrania webinaru. Zachęciliśmy również do zapoznania się z czynnikami mającymi wpływ na zdrowie psychiczne uczniów i uczennic oraz przełożenia sposobów organizacji procesu kształcenia na samopoczucie młodych.
W tym miesiącu, już tradycyjnie realizowane były również zadania 5-minutowe, których realizacja charakter rutynowy, czyli wydarzała się możliwie jak najczęściej na lekcjach i sprawiała, że uczniowie i uczennice przyzwyczaili się do tej formy działań profilaktycznych.
W ramach zajęć z uczniami psycholog szkolny zainicjował stworzenie wyjątkowego i niepowtarzalnego Klubu Liderów Myślenia Pozytywnego, który ma na celu pobudzenie aktywności, dostrzeżenie możliwości i potencjału uczniów. Jego członkami stali się uczniowie Szkoły Podstawowej i Branżowej.
ZAŁOŻENIA KLUBU LIDERÓW MYŚLENIA POZYTYWNEGO:
- Do Klubu może dołączyć każdy uczeń i każda uczennica – bez względu na jego/jej wyniki edukacyjne.
- Cele szczegółowe i działania, jakie stawia przed sobą Klub, są zależne od całej grupy, która go tworzy.
- Celem głównym Szkolnego Klubu jest wsparcie uczniów i społeczności szkolnej w dochodzeniu do dobrostanu psychicznego, tworzenie pozytywnej atmosfery i klimatu wspierającego.
- W ramach Klubu uczymy się, jak spędzać razem efektywnie czas, jak wiele daje współpraca i jak możemy wspierać siebie nawzajem.
- Klub ma na celu oddanie poczucia sprawczości i odpowiedzialności uczniom i uczennicom.
- Do Klubu można zawsze dołączyć i nie jest to grupa w żaden sposób zamknięta.
- Plan działania Klubu tworzą uczniowie/uczennice pod opieką szkolnego koordynatora Programu Szkoła Myślenia Pozytywnego .
- W ramach Klubu możemy realizować różne działania i korzystamy z wsparcia zewnętrznego (opiekuna szkoły w programie „Szkoła Myślenia Pozytywnego”).
- Każdy uczeń ma szansę zostać członkiem Klubu – zgodnie ze złożoną deklaracją i przejawianymi chęciami.
Zatem DZIAŁAMY!!!!!
październik 2024 - Pakiet powitalny
Końcówka października przyniosła nam prawdziwą niespodziankę.
Instytut Edukacji Pozytywnej, zaopatrzył nas w szereg gier i pomocy,
które wykorzystywać będziemy podczas zajęć Szkoły Myślenia Pozytywnego.
Serdecznie dziękujemy :-)
październik 2024 - Webinar i wiedza dla nauczycieli
Zapraszamy zainteresowanych nauczycieli do uczestnictwa w bezpłatnym webinarze:
Organizacja kształcenia w placówce a zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - szkolenie specjalistyczne dla nauczycieli i wychowawców,
który odbędzie się 1.10.2024 o godz. 18.00-19.00.
Link do spotkania: https://livewebinar.com/742-218-247
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauczycieli!
Dla wszystkich, którzy z różnych przyczyn nie mogli uczestniczyć w szkoleniu udostępnamy link do nagrania:
Link do webinaru - Organizacja kształcenia a zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży
Zachęcamy również do zapoznania się z czynnikami mającymi wpływ na zdrowie psychiczne uczniów i uczennic oraz przełożenia sposobów organizacji procesu kształcenia na samopoczucie młodych.
Link do przewodnika - czynniki chroniące
Link do przewodnika - czynniki ryzyka
wrzesień 2024 - Podsumowanie działań
We wrześniu rozmawialiśmy przede wszystkim o tym jak środowisko fizyczne placówki wpływa na codzienne doświadczenia naszych uczniów i uczennic. Jak wszstkie elementy otaczającego nas środowiska oddziałują na nasze samopoczucie i emocje. Ten miesiąc w programie SMP wyposażył nas w wiedzę i świadomość, jak skutecznie wspierać zdrowie psychiczne młodzieży poprzez odpowiednie kształtowanie szkolnej i przedszkolnej przestrzeni.
Za pośrednictwem szkolnej strony internetowej oraz mediów społecznościowych, całe środowisko szkolne zostało poinformowane o możliwości skorzystania z bezpłatnych konsultacji psychologicznych online w poradni Instytutu Edukacji Pozytywnej.
Zadanie 1. Warsztaty - Procedura ciszy, dla uczniów i uczennic z wykorzystaniem proponowanych scenariuszy odbyły się w klasach 1-3 i 4-8. uczestniczyło w nich 25 uczniów.
Warsztat miał na celu nauczenie dzieci i młodzież technik wyciszenia i koncentracji, co pomaga w lepszym przyswajaniu wiedzy oraz radzeniu sobie ze stresem w warunkach szkolnych. Procedura ciszy wspiera także rozwój umiejętności społecznych, takich jak empatia i współpraca, poprzez zrozumienie i respektowanie potrzeb innych osób w grupie.
Zadanie 2. Warsztaty dla młodzieży szkolnej, w ramach których wspólnie przyjrzeliśmy się przestrzeni szkolnej i pracowaliśmy z wykorzystaniem metafory. Realizacja zajęć odbyła się zgodnie z proponowanym scenariuszem.Wzięło w nich ucział 28 uczniów z różnych etapów edukacyjnych.
Zadanie 3. Warsztat dotyczący znaczenia Środowiska Fizycznego w Szkole przeznaczony dla Nauczycieli , którego celem było uświadomienie , jak otoczenie fizyczne może wspierać lub hamować rozwój młodych osób oraz jak można je modyfikować, aby było bardziej przyjazne dzieciom, wspierało proces nauki oraz budowanie relacji. informacja została przekazana wszystkim pracownikom pedagogicznym szkoły.
Uczniowie wraz z nauczycielami realizowali dobrze im znane zadanie 5-minutowe, wktórych chodzi o pokazanie , że wsparcie zdrowia psychicznego może dziać się (i dzieje się!) cały czas.
Wspólnie podejmowane działania doprowadziły nas do konkluzji, że to będzie POTWORNIE DOBRY ROK. Efektem naszych przemyśle, poza pozytywnym nastawieniem i gotowością do działania jest zdobiąca szkolny korytarz gazetka ścienna.wrzesień 2024 - Bezpłatne konsultacje psychologiczne online
Szanowni Państwo,
Z przyjemnością informujemy o możliwości skorzystania z bezpłatnych konsultacji psychologicznych online w poradni Instytutu Edukacji Pozytywnej.
W ramach działalności oferowane są:
- Konsultacje psychologiczne
- Konsultacje mediacyjne
- Psychocoaching
Całość pomocy jest bezpłatna.
Jeżeli są Państwo zainteresowani konsultacjami, serdecznie zapraszamy do kontaktu przez stronę internetową.
https://instytutep.pl/poradnia-zdrowia-psychicznego/umow-konsultacje/
wrzesień 2024 - Witajcie ponownie w Programie Szkoła Myślenia Pozytywnego 2.0
W ramach naszych działań, w roku szkolnym 2024/2025 skoncentrujemy się na tworzeniu klimatu sprzyjającego dobrostanowi psychicznemu całej społeczności szkoły (uczniów i uczennic, nauczycieli, pracowników administracyjnych i oczywiście rodziców).
Ważnymi aspektami będą dla nas:
- wspólna odpowiedzialność za społeczność szkolną,
- etyka działań profilaktycznych,
- bezpieczeństwo uczestników działań profilaktycznych,
- tworzenie warunków sprzyjających wdrażaniu nowoczesnej edukacji i wychowania;
- proaktywność i proobywatelskość, angażowanie wszystkich w działanie.
Formy realizacji:
- zadania specjalne,
- comiesięczne zadania standardowe, pięciominutowe i otwarte.
Obszary działań :
- Środowisko fizyczne szkoły a zdrowie psychiczne
- Organizacja procesu kształcenia a zdrowie psychiczne
- Bezpieczeństwo psychiczne i emocjonalne
- Kształtowanie postaw prospołecznych i aktywności społecznej dzieci i młodzieży
- Fundraising
- Budowanie jakościowych relacji społecznych
- Współpraca z rodzicami
- Aspekty prawne tworzenia przyjaznego środowiska szkoły i placówki
Mamy nadzieję, że ten rok będzie wspaniałą przygodą, prowadzącą do budowania wspólnego, spójnego i przyjaznego wszystkim środowiska szkolnego i takiej też atmosfery :-)
KOORDYNATORZY
___________