Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.
Zespół Szkół Specjalnych w Łomży w roku 2023 przystąpił do realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki programu rządowego w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”
Wniosek złożony przez szkołę przeszedł pomyślnie procedurę weryfikacji formalnej oraz ocenę merytoryczną i tym samym szkoła uzyskała dofinansowe wsparcie w wysokości 5000,00 zł.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa to program realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.
Głównym celem Programu NPRC 2.0 jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, wybieranie książki zamiast innej opcjonalnej formy spędzania wolnego czasu, uczestnictwo w imprezach czytelniczo - kulturalnych, współpraca z innymi bibliotekami.
W ramach realizacji Programu NPRC2.0 Zespół Szkół Specjalnych w Łomży otrzymane wsparcie przeznaczy na:
- zakup lektur obowiązkowych i uzupełniających dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim
- zakup nowości wydawniczych
- zakup książek historycznych poświęconych historii Polski w XX wieku
-zakup audiobooków dla wszystkich grup wiekowych dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym
-zakup książeczek obrazkowych dla uczniów z klas I-III z przeznaczeniem na zajęcia świetlicowe
ANKIETA SKIEROWANA DO RODZICÓW I UCZNIÓW
konsultacja w sprawie zakupu nowych książek do biblioteki szkolnej
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży razem z nauczycielami i z pomocą rodziców w 2023 roku realizują:
Projekty czytelnicze z wykorzystaniem księgozbioru znajdującego się w bibliotece szkolnej:
- Innowacja pedagogiczna: Akademia Nauki i Zabawy - podróże z Panem Kleksem ( kontynuacja z poprzedniego roku), której głównym celem jest potrzeba motywacji uczniów do wspólnego działania i zdobywania wiedzy w sposób odkrywczy i wyjątkowy w oparciu o lekturę „ Akademia Pana Kleksa”.
- Wycieczka do Łodzi – 5.04.2023
Uczniowie zwiedzali miasto z przewodnikiem poznając o Łodzi najciekawsze informacje. Ulica Piotrkowska , filmowa aleja gwiazd, pomniki i piękne kamienice zachwyciły wszystkich. Wzięliśmy też udział w warsztatach artystycznych , gdzie poznaliśmy historię produkcji tkanin w Łodzi. Każdy wykonał dla siebie własnoręcznie maskotkę. Poznaliśmy Księży Młyn i łódzkie fabryki. Na zakończenie dnia udaliśmy się do orientarium , gdzie doświadczaliśmy kontaktu z przyrodą. Jedną z największych atrakcji w Orientarium jest podwodny tunel, 7 zbiorników oceanicznych mieści ponad 3 miliony litrów wody. Pływa w nich ponad 1300 osobników, które są przedstawicielami 180 różnych gatunków. Wycieczka dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych wrażeń.
- Kuchnie świata- amerykańskie desery w restauracji Spokojna – 25.04.2023
Dzięki uprzejmości Restauracji Spokojna, uczniowie mieli przyjemność zjeść przepyszne desery przygotowane przez wspaniałego kucharza - Pana Marcina. Gofry, naleśniki i pancakes smakowały wyjątkowo szczególnie po samodzielnej dekoracji i wyborze dodatków.
- Noc Muzeów - 12.05.2023
Zespół Szkół Specjalnych aktywnie włączył się w ogólnopolską akcję. Zwiedzający w naszej szkole mogli przenieść się w czasy PRLu. Zobaczyli szkołę z dawnych lat, mnóstwo eksponatów , wystrój wnętrz z PRL, zabytkowe auta. Nie mogło zabraknąć też słodkości w bufetach i spotkania z alpakami.
- Wrzesień – rodzinne czytanie książek.
Zadaniem uczniów Pana Kleksa w tym miesiącu było zachęcić rodziców i rodzeństwo do wspólnego czytania książki „Akademia Pana Kleksa” i udokumentować to rodzinne wydarzenie.
Galeria zdjęć- rodzinne czytanie
Październik - Uczniowie Pana Kleksa opracowali ogłoszenie zachęcające do wzięcia udziału w konkursie na Zakładkę do książki, które zamieszczono na stronie szkoły w aktualnościach oraz na tablicach ogłoszeń w dwóch lokalizacjach szkoły.
Zaproszenie na konkurs plastyczny
Listopad – Uczniowie pana Kleksa również chcieli zaznaczyć swój udział w tym święcie państwowym - odzyskaniu niepodległości przez Polskę, dlatego zorganizowali konkurs czytelniczy pod hasłem: Uczniowie Pana Kleksa czytają poezję patriotyczną. Wzięło w nim udział 12 uczestników, byli to uczniowie z klas IV-VIII. Podczas zmagań konkursowych cały czas towarzyszył im Pan Kleks.
Galeria zdjęć - czytamy Facebook -relacja
Grudzień – miesiąc ten przebiegał pod wpływem magii Świąt Bożego Narodzenia, która również udzieliła się uczniom Pana Kleksa. Postanowili oni zabawić się w cukierników i sprawdzić swoje umiejętności pieczenia świątecznych ciasteczek. Nawet zdobyli co niektórzy piegi, czyli musieli się popisać zdolnościami manualnymi. Aż miło popatrzeć jak praca wre, a wręcz pali się im w rękach. Zrobic zdjecia
- Konkurs literacki na recenzję ulubionej książki – lektury, z takim zadaniem zmierzyli się uczniowie klasy IV –VIII w dniu 11 grudnia. Musieli oni napisać recenzję ulubionej książki. Do rywalizacji przystąpiło 10 śmiałków.
- Innowacja pedagogiczna: Czytać chcemy, książeczki mieć będziemy – której celem jest rozbudzania zainteresowań czytelniczych oraz propagowanie wykorzystywanie wolnego czasu do czytania książek.
Czytanie książeczki „Biedroneczka” – 28.04.2023 Biedroneczka
Czytanie książeczki „Ogrodniczka – 24.05.2023 Ogrodniczki
Wrzesień - kolejne spotkanie z książką z programu pt: „ Czytać chcemy – książeczki mieć będziemy”. Tym razem dzieci zapoznały się ze znanym i lubianym wierszem Juliana Tuwima pt: ,,Warzywa”. Dodatkowo dowiedziały się o właściwościach zdrowotnych warzyw.
- Projekt: Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji – realizowany w oparciu o książkę „ O kotku Amadeuszu, czyli wiersze na małe i duże troski” oraz zestaw ćwiczeń zawartych w edukacyjnych kartach pracy” Edukacyjne psoty z kotkiem Amadeuszem. Celem tego projektu było pokazaniem uczniom wartości, które są w życiu ważne, czyli: prawda, dobro i piękno.
Współpraca z Miejską Biblioteką Publiczną oddział dla dzieci w Łomży
- Program „Czytające szkoły”- realizowany w ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom” w bibliotece zostały zorganizowane następujące spotkania:
- Dzień Dobra, Dzień Książki i Praw Autorskich - 24.04.2023
- Nasza planeta – Ziemia. 28.04.2023
- Z historią w tle - Opowiadania o wielkich Polakach. 5.05.2023
Opowiadanie o wielkich Polakach
Koordynatorki programu regularne zamieszczają propozycje czytelnicze na stronie FB szkoły w celu zachęcania uczniów i rodziców do codziennego, rodzinnego czytania krótkich tekstów.
Wrzesień – Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Dnia 29 września 2023 w bibliotece odbyło się spotkanie czytelnicze, którego gościem była Pani Kornelia Duda - Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Inicjatyw Społecznych, przeczytała fragmenty książki Skarpetka na tropie, czyli kto ukradł złoty guzik? Justyny Bednarek.
Dzień Głośnego Czytania został zainicjowany w 2001 roku przez Polską Izbę Książki, a jego celem jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Jest to również dzień urodzin Janiny Porazińskiej - autorki książek dla dzieci : „Pamiętnik Czarnego Noska" i „Kozucha Kłamczucha".
Uczestnikami spotkania byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 w Łomży.
- W listopadzie w ramach współpracy z biblioteką odbyło się:
- spotkanie pt. "Uczniowie Pana Kleksa czytają poezję patriotyczną"
- spotkanie dotyczące metod komunikacji alternatywnych i wspomagających z użyciem książeczek AAC zorganizowane przez Zespół Szkół Specjalnych w Łomży. Uczestnikami spotkania były przedszkolaki z Przedszkole Akademia Malucha Łomża.
- Biblioteka Pedagogiczna w Centrum Edukacji Nauczycieli, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 1
Wrzesień - z okazji Dnia Rzeki byliśmy w CEN i obejrzeliśmy film przyrodniczy "Narew" Z. Folgi. Uczestniczyliśmy także w spotkaniu czytelniczym. Słuchaliśmy baśni o rzece "Czarnej Hańczy". Przyroda i ekologia to tematy ważne dla nas, dla Ziemi i przyszłych pokoleń.
- Laboratoriom Przyszłości
Szkoła aktywnie uczestniczy w realizacji rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz umiejętności podstawowych i przekrojowych dzieci i młodzieży – „Laboratoria przyszłości”. Uczniowie wykonali prace długopisami 3D na konkurs: „ Mieszkańcy lasu - bohaterowie literatury dla dzieci i młodzieży”. 5 czerwca odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Oddział dla Dzieci rozstrzygnięcie konkursu, uczestnikom wręczono nagrody.
- Udział nauczycieli i uczniów w Narodowym Czytaniu organizowanym przez Miejska Bibliotekę Publiczną
Uczniowie ZSS w Łomży w dniu 9 września 2023r. wraz z opiekunami uczestniczyli w Narodowym Czytaniu. Wysłuchali oni fragmentów książki E.Orzeszkowej p.t:„Nad Niemnem”, a potem czekała ich słodka niespodzianka.
Narodowe czytanie MBP Galeria zdjęć - narodowe czytanie
- Wystawa nowości wydawniczych
Dnia 14 września 2023r. uczniowie klas IV - VIII wraz z nauczycielkami języka polskiego mieli możliwość zapoznania się z nowościami wydawniczymi, które zakupiła Miejska Biblioteka Publiczna oddział dla dzieci w Łomży. Kolejnym krokiem współpracy z biblioteką będzie założenie kart czytelnika i wypożyczanie książek.
Inne działania podjęte podczas trwania projektu NPRC
- Zorganizowano w szkole wystawę książeczek dla najmłodszych uczniów z kl.I-III zakupionych ze środków pozyskanych z NPRC. Zakupione nowości były wykorzystane podczas poranków czytelniczych.
- Zorganizowano w szkole wystawę książek i audiobooków i nowości historycznych zakupionych dla uczniów z klas IV –VIII ze środków pozyskanych z NPRC. Uczniowie mogli wziąć do ręki i obejrzeć zakupione książki, aby je potem wypożyczyć.
- Powstanie szkolnej biblioteczki AAC, w której zbiorach znajdują się książki do czytania uczestniczącego, przeznaczone dla dzieci, które nie potrafią posługiwać się mową werbalną w szczególności przeznaczone są dla dzieci z autyzmem, afazją i mutyzmem. Książeczki wspomagają komunikację i rozwój mowy.
- Inscenizacja wiersza „Rzepka” J. Tuwima przez nauczycieli w ramach Rodzinnego Dnia Dziecka „Kawka na trawce” – 02.06.2023
- Powstanie gazetki na holu szkolnym z informacjami o podjętych działaniach w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
- Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
w klasie lV-VI.
Uczniowie głośno odczytali fragmenty swoich ulubionych książek. Przypominamy, że książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci. Nic tak nie rozwija dziecięcej wyobraźni, pamięci oraz słownictwa jak czytanie. Facebook
- Poranki czytelnicze.
Poranki czytelnicze w klasie I-III ZET. Uczniowie wysłuchali dziś wierszy o tematyce jesiennej. Facebook
- Pedagogizacja rodziców „ Wartości wynikające z czytania książek”- prezentacja