• Dla dobra i rozwoju dziecka z niepełnosprawnością - Europejskie Fundusze Społeczne

w Publicznym Przedszkolu  Specjalnym nr 3 w Łomży

Publiczne Przedszkole Specjalne nr 3 powstało w roku szkolnym 2019/20 z wykorzystaniem z zasobów Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 w Łomży, w tym umiejętności, wiedzy i doświadczenia wyspecjalizowanej kadry tej placówki.

W bieżącym roku szkolnym, dzięki Europejskiemu Funduszowi Społecznemu, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, przedszkole wzbogaciło swoją ofertę. Poszerzyło ją zapewniając nowe miejsca rozwoju dzieciom w grupach przedszkolnych i dodatkowe zajęcia terapeutyczne. Podopieczni przedszkola objęci są bezpłatnymi zajęciami specjalistycznymi z zakresu: rehabilitacji ruchowej, integracji sensorycznej, logopedii, neurologopedii, komunikacji alternatywnej AAC, terapii metodą Tomatisa, EEG biofeedback, terapii widzenia, muzykoterapii, dogoterapii, terapii psychologicznej oraz terapii ręki. Wychodzenie naprzeciw specjalnym potrzebom edukacyjnym uczniów zapewnia liczebność grup, a mianowicie - liczą maksymalnie 4 osoby. Praca w tak małym zespole daje również komfort i bezpieczeństwo, możliwość skoncentrowania się na każdym dziecku podczas działań edukacyjnych
          i rewalidacyjnych. W każdej grupie pracuje wykwalifikowany nauczyciel i troskliwa pomoc nauczyciela. Ciepła i sprzyjająca poczuciu bezpieczeństwa, akceptacji atmosfera, ułatwia dzieciom przejście przez proces adaptacji, rodzicom powierzenie swoich pociech wychowawcom, a także aktywny udział w zajęciach i życiu przedszkola.

Przedszkole ma bogatą ofertę edukacyjną dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężoną, w tym z autyzmem, w wieku od 3 do 9 roku życia. Zajęcia są organizowane w godzinach 7.30 – 15.30. Przedszkole zapewnia dzieciom pełne wyżywienie - 3 posiłki dziennie, które są  przygotowywane na miejscu - w kuchni szkolnej, dzięki czemu zawsze są świeże, smaczne, a dzięki pracy intendenta, dieta jest właściwie zbilansowana. Uwzględniamy także indywidualne preferencje żywieniowe dzieci.

Przedszkole Publiczne nr 3 posiada koncepcję dalszego rozwoju ukierunkowaną na potrzeby dzieci różnorodną niepełnosprawnością. Wykorzystując środki z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach realizowanego Projektu „Przyjazne przedszkole dla dzieci z niepełnosprawnością” przeprowadzono modernizację pomieszczeń do zajęć z edukacji przedszkolnej oraz  sal do indywidualnych zajęć  terapeutycznych. Wszystkie sale zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt do terapii indywidualnej oraz pomoce dydaktyczne do wspierania indywidualnego rozwoju.  Kolejny etap w podążaniu za potrzebami dzieci z niepełnosprawnością to dostosowanie infrastruktury wokół obiektu – budowa nowoczesnego placu zabaw. Prowadzone prace będą zakończone wiosną 2022r.

Ten rok przyniesie wiele pozytywnych zmian w zakresie doposażenia sal, remontów, rozbudowy infrastruktury. Niezmienną pozostanie jednak idea funkcjonowania przedszkola, a mianowicie dla dobra, rozwoju i podążając za dzieckiem z niepełnosprawnością.

Więcej szczegółowych informacji  uzyskają Państwo  pod numerem telefonu  862165764.

Galeria zdjęć - PROMOCJA PRZEDSZKOLA

Projekt 3.1.1. -  „Przyjazne przedszkole dla dzieci z niepełnosprawnością”.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie pt. „Przyjazne przedszkole dla dzieci z niepełnosprawnością” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020,

Projekt skierowany jest do uczniów oraz nauczycieli Przedszkola Specjalnego Nr 3 w Łomży wchodzącego w skład Zespołu Szkół Specjalnych z Łomży.

Głównym celem projektu jest: Wzrost dostępności do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej dzieci z niepełnosprawnością z miasta Łomży i okolic poprzez utworzenie 8 nowych miejsc (2 dziewczynki,6 chłopców) w istniejącym Przedszkolu Specjalnym nr 3, podniesienie oferty PS nr 3 o specjalistyczne zajęcia wyrównujące deficyty 16 dzieci (4 dziewczynki, 12 chłopców) z niepełnosprawnościami w tym z niepełnosprawnościami sprzężonymi, dostosowaniu istniejących miejsc wychowania przedszkolnego do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami, w tym dostosowaniu placu zabaw oraz podniesienie kwalifikacji 15 nauczycieli do prowadzenia zajęć do końca trwania projektu.

Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne.