•  Edukacja zdrowotna

Koordynatorzy; E. Darmetko, J. Wejs- Pruszko

Program „W drodze po zdrowie”

Jednym z podstawowych zadań szkoły jest przygotowanie ucznia do życia tak, aby w przyszłości potrafił dokonywać właściwych wyborów w sprawach zdrowia. Dzieci spędzają w szkole wiele godzin, a zdrowie fizyczne i psychiczne ma ogromny wpływ na ich naukę i dalszy rozwój. Program zdrowotny „ W drodze po zdrowie” zachęca i uczy uczniów dbania o własne zdrowie szczególnie w zakresie higieny osobistej i otoczenia, prawidłowego odżywiania się, prawidłowej postawy ciała, aktywności fizycznej, przestrzegania zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach oraz w kontaktach z innymi osobami zdobywanie odwagi powiedzenia „nie”  nałogom , a także poznanie  możliwości aktywnego  spędzania czasu wolnego.

W ramach programu szkoła bierze udział w akcjach , projektach edukacyjnych związanych ze zdrowiem , bezpieczeństwem uczniów  profilaktyką zdrowotną i profilaktyką agresji i przemocy w szkołach. Współpracujemy z wieloma instytucjami na rzecz podniesienia świadomości dbania o zdrowie wśród uczniów i ich rodzin. Organizowane są  spotkania z policjantem, pracownikami Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej, stomatologiem, pielęgniarką.

Wiosną organizowany jest tydzień zdrowia fizycznego i psychicznego, podczas którego uczniowie mają okazję wzięcia udziału w różnych konkursach, zajęciach ruchowych, teleturniejach aby sprowadzić  wiedzę w zakresie zdrowia.

Program realizowany będzie  w roku szkolnym 2021/2022 na poszczególnych poziomach edukacyjnych , w całym procesie dydaktyczno- wychowawczym przez całą społeczność szkolną: uczniów, nauczycieli, pedagoga szkolnego, psychologa oraz rodziców. Serdecznie zapraszamy do czynnego udziału w proponowanych akcjach zdrowotnych.

Koordynatorzy programu: E. Darmetko, J. Wejs - Pruszko

TYDZIEŃ ZDROWIA 2022 - 21.03-25.03.2022

yes Film zapraszający do zdrowego tygodnia

yes1 dzień - 21 marca

Dziś rozpoczęliśmy obchodzony w naszej szkole- Tydzień Zdrowia. To początek naszych corocznych starań o kształtowanie dobrych nawyków w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego. Uczniowie obejrzeli filmy z udziałem swoich kolegów dotyczące podejmowanych działań, definicji zdrowia a także promujących dbanie o relacje, o swój dobrostan psychiczny i fizyczny. Z chęcią wykonywali ćwiczenia na świeżym powietrzu oraz prowadzone wirtualnie przez naszą ekspertkę w zakresie aktywności fizycznej- panią Danusię. Sprzyjała nam wspaniała aura pierwszego dnia wiosny.  W galerii zdjęć zobaczcie sami co sie działo.

Film z aktywności fizycznej naszych uczniów.

yes2 dzień - 22 marca

Dziś myśląc o zdrowiu skupiliśmy się na aktywności fizycznej. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w organizowanym przez Pana Łukasza meczu z przedstawicielami Urzędu Miasta w Łomży. Nie zapomnieliśmy o aktywności na świeżym powietrzu i porządnych ćwiczeniach. Nasza uwaga skupiła się również na czymś innym- uczestniczeniu i wspieraniu kolegów i koleżankę, bo kiedy dzieje się coś ciekawego, zdrowego i skłaniającego do aktywności, możemy nie tylko bezpośrednio uczestniczyć, ale tez zadbać o relację. Wspieranie- obecnością, dobrym słowem, współdzielenie radości. Tak właśnie zrobiliśmy- dzieliliśmy się radością, będąc, kibicując, uczestnicząc 🙂 miłego dnia❤️

Nasz szkolny zespół cheerleaderek :)

yes3 dzień - 23 marca

„Woda urody doda”- dziś w naszej szkole gościły Przedstawicielki Promocji Zdrowia Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łomży, które uświadomiły nam, ze nasze ciało w 75% składa się z wody, wskazały ile wody dziennie powinnismy pić, w jakich pokarmach możemy ją znaleść. Trudno nam było uwierzyć, że może „dodać nam urody” poprawiając kondycję skóry. A jednak:-) tyle ciekawostek, tyle istotnych właściwości, a wszystko pod niepozornym i prostym hasłem: WODA. Pssssttt….. Nie wiem czy wiecie, ale właśnie wczoraj był Światowy Dzień Wody:-) A my świętowaliśmy go tak- obejrzyjcie zdjęcia w galerii zdjęć.

yes4 dzień - 24 marca

Jesteś tym, co jesz….. tak się mówi i wydaje nam się, ze na słowach się zatrzymujemy. Okazuje się, ze wcale tak nie jest i to nas bardzo cieszy:-) Dziś podczas spotkania naszych uczniów z panią dietetyk Renatą Kijewską okazało się, że sporo wiedzą na temat zdrowego żywienia, zbilansowanej diety oraz wartości spożywanych produktów. Pani dietetyk przybliżyła te kwestie wszystkim żarłokom 😉 a także niezdecydowanym na spożywanie zdrowych posiłków.

I tadammmmmm posypały się odpowiedzi na pytania, powstały talerze ze zbilansowanym posiłkiem a także prace plastyczne:-) zobaczcie, co dokładnie się działo:-)

yes5 dzień - 25 marca

Dzisiejszy dzień przyniósł nam wiele niespodzianek. Nasi uczniowie rozszyfrowując kody Kapsuł Zdrowia, odkrywali sentencje, zagadki i zadania związane ze zdrowym trybem życia. Czasem samodzielnie, czasem z pomocą pokonywali drogę ku zdrowiu:-) Niektórzy postanowili samodzielnie wykonać zdrowy posiłek, inni tworzyli mapy skojarzeń ze zdrowiem. Wszyscy doskonale wiemy, że higieniczny tryb życia nie przychodzi do nas sam, musimy pracować nad sobą, swoimi nawykami i zachowaniami, aby zdrowo żyć. Kto jak nie my? Nie poddajemy się, podejmujemy wyzwanie rozpoczęte w Tygodniu Zdrowia, aby cały rok był rokiem dbania o siebie i innych:-))))

Galeria zdjęć - tydzień zdrowia

yes"Talerz Zdrowych Smakołyków" - wręczenie nagród- 28 marca

Talerz Zdrowych Smakołyków zgodnie z zapowiedzią, 28 marca odbyło się wręczenie nagród wszystkim zwycięzcom- uczestnikom konkursu na Talerz Zdrowych Smakołyków. Prace konkursowe zdobią główny korytarz w naszej szkole na ul. MC Skłodowskiej. Zachwycają formą, pomysłem, wykonaniem i wierszykami do nich dołączonymi.

Galeria zdjeć - wręczenie nagród